تبلیغات
کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پیراپزشکی گراش - دیابت
کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پیراپزشکی گراش

?can we be the best!? yes! why not

دیابت 

 

دیابت یا بیماری قند، یعنی  قند خون بالاتر از مقدار طبیعی .

اگر چرخه متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن طبیعی باشد ، بدن توانایی لازم برای استفاده از گلوکز موجود در جریان خون را دارد. اما اگر بدن توانایی لازم جهت تولید مقدار کافی انسولین و یا استفاده مطلوب از آن را نداشته باشد ، سطح گلوکز از محدوده طبیعی خارج شده و به این حالت دیابت گفته می شود. 

دیابت به 2نوع دیابت نوع 1 یا وابسته به انسولین که غالبا از کودکی شروع می شود وبه دیابت جوانی معروف است ودیابت نوع 2 یا غیر وابسته به انسولین که در بزرگسالی علائم آن آغاز می شود تقسیم می گردد.

 علائم بیماری : شخص احساس تشنگی بیشتر می کند و به تکرر ادرار مبتلا می شود، احساس حرارت و داغی در کف پا می نماید و اگر مرض شدت یابد، بینایی او ضعیف می شود
دیابتی‌ها در معرض آسیبهایی مانند حملات قلبی و مشکلات کلیوی و نابینایی و ناشنوایی و نشانگان پاهای سوزان هستند و این امر بعلت افزایش قند
خون بعد از صرف غذا و چسبیدن این قندها به یاخته‌ها و تبدیل آن به ماده‌ای مضر به نام سوربیتول صورت می‌‌پذیرد. پزشکان به‌وسیله انجام آزمایشی به نام هموگلوبین
A1C و اندازه گیری میزان قند چسبیده به سلولها به میزان آسیب‌های عصبی وارد شده پی می‌‌برند.

 

 

در بیماران مبتلا به دیابت که تحت درمان هستند ممکن است هم کاهش قند خون وهم افزایش قند خون رخ دهد :

 

الف) افزایش قند خون زمانی ایجاد می شود که قند به علت نبودن انسولین  نمی تواند به درون سلول منتقل شود وچون قند برای استفاده سلول در دسترس قرار نمی گیرد بنابراین کبد قند ذخیره را وارد گردش خون می نماید وبه همین دلیل قند خون بیشتر افزایش می یابد. علل این مشکل می تواند مصرف زیاد غذا ، مصرف کم انسولین وداروها ، استرس و یا بیماری غیر از دیابت باشد .این حالت می تواند اینقدر شدید شود که به سمت کمای دیابتیک پیشرفت نماید که اصطلاحا به آن DKA می گویند که یک اورژانس پزشکی محسوب می شود در این وضعیت بیمار برای پایین آوردن قندخون و جبران مایعات ازدست رفته به اقدامات فوری نیاز دارند.

 

ب) در بیمار دیابتی ممکن است کاهش قند خون هم رخ دهد که بیشتر در دیابت نوع 1 دیده می شود در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که با انسولین یا داروهای پائین آورنده قند خون درمان می شوند هم دیده می شود علل آن مصرف کم غذا ، مصرف زیاد انسولین ویا داروها وهمچنین فعالیت زیاد می باشد.وقتی قند خون پائین می آید علائمی مثل لرزش ، ضربان شدید قلب ، گرسنگی ، احساس نگرانی ودلواپسی ، تحریک پذیری ، سردرد ،ضعف وخستگی ، اختلال دید دربیمار دیده می شود اگر این علایم دیده شد فرد باید نصف لیوان آبمیوه ویا یک لیوان شیر مصرف نموده و30 دقیقه بعد قند خون خود را چک نماید.

آیا زنانی که دچار بیماری دیابت هستند می توانند باردار شوند؟

امروزه به علت پیشرفت در کنترل بیماری دیابت و مراقبت های شدیدی که قبل از بارداری و نیز در حین بارداری صورت می گیرد و همچنین ورود تکنولوژی در حیطه درمان دیابت از جمله دستگاه های اندازه گیری قند خون و در دسترس بودن انواع ابزارتزریق انسولین  مانند قلم های انسولینی و راحت بودن مصرف آنها ، بارداری به شکل طبیعی و داشتن نوزادی سالم برای مادران دیابتی امکان پذیر شده است. به شرط آنکه همه دستوراتی که برای نگه داری قند خون در حد طبیعی چه قبل از بارداری و چه در طول دوران بارداری داده می شود به درستی رعایت شود.

آماده کردن بیماران دیابتی برای بارداری

1.این بیماران می بایست یک مشاوره پزشکی برای تعیین و مشخص کردن ناهنجاری  ژنتیکی که میتواند عارض نوزاد شود داشته باشند

2.این بیماران باید از مشاوره متخصصین تغذیه جهت آشنایی با انواع غذا هایی که بیماران دیابتی در دوران بارداری میتوانند مصرف کنند برخوردار باشند.

3. بیماران دیابتی نوع دوم که از قرص های پائین آورنده قند خون استفاده می کنند و در دوران بارداری باید از انسولین استفاده نمایند به مشاوره با پرستارانی نیاز دارند که نحوه تزریق انسولین را به آنها آموزش دهند.

4. از نکات مهم دیگر بررسی و تعیین مقدار و نحوه فعالیت بدنی است که در دوران بارداری ضرورت دارد.

5. استفاده از دستگاه های اندازه گیری قند خون در کنترل بیماران دیابتی باردار لازم است.

اگر شخص به دیابت نوع 1 مبتلا باشد (وابسته به انسولین ) در دوران بارداری نیاز به انسولین زیاد می شود. این افزایش نیاز، به ویژه در 3 ماهه آخر بارداری (به علت ترشح بیشتر هورمونهای جفتی ) دیده می شود.هورمونهای جفت به رشد جنین کمک می کند اما درهمان زمان جلوی فعالیت انسولین در بدن مادر را می گیرد. درنتیجه نیاز به انسولین بیشتر می شود.

اگر شخص به دیابت نوع 2 مبتلا باشد (غیروابسته به انسولین ) برنامه درمانی عوض می شود.اگر برای کنترل دیابت قرصهای خوراکی پائین آورنده قند خون مصرف می کند ، این قرص ها را نباید در دوران بارداری استفاده نماید. پزشک قبل از باردار شدن ممکن است درمان با انسولین را برای کنترل قند خون شروع کند.

 

بعد از تولد نوزاد

بعد از تولد نوزاد، بدن به علت فعالیت زیاد در دوران بارداری ، به استراحت نیاز دارد.برخی مادران در طول چند هفته اولیه پس از زایمان، میزان قند خونشان بهتر می شود و برعکس بعضی دیگر قند خونشان به سرعت بالا می رود. بنابراین وضعیت کنترل قند خون در این مدت قابل پیش بینی نمی باشد.تغذیه نوزاد با شیر مادر برای مادران دیابتی بسیار خوب است اما ممکن است غلظت قند خون قابل پیش بینی نباشد . همچنین ممکن است تغییر در الگوی خواب و غذا سبب افت قند خون شود.از این رو باید همانند دوران قبل از بارداری در کنترل قند خون خود کوشا باشند.

 

 

تست‌های تشخیصی :

 

معاینات فیزیکی با سابقه پزشکی وعلائم بیماری و نیز آزمایشاتی برای تشخیص بیماری دیابت توصیه می شود علائم بالینی بر بیماری دلالت دارد اما بررسی های آزمایشگاهی برای تشخیص قطعی بیماری ضروری است .

قند خون ناشتا : قند خون ناشتا به طور طبیعی کمتر از 110 میلی گرم در دسی لیتر است تشخیص دیابت زمانی قطعی می شود که قندخون ناشتا بالاتر از 126 باشد برای گرفتن قند خون باید برای مدت 8ساعت قبل از انجام آزمایش به جز آب ماده غذائی دیگری خورده نشده باشد.

قند خون پس از غذا:معمولا نمونه قند خون 2ساعت پس از غذا گرفته می شود میزان قندخون بالاتر از 200 در این حالت بر تائید دیابت دلالت می کند.

روشهای تشخیصی دیگری هم وجود دارد که از اهمیت کمتری برخوردارند ضمن اینکه تخصصی تر هم می باشند.

 

روش معالجه وکنترل بیماری : 

هدف از معالجه ودرمان دیابت ، تلاش برای حفظ سطح قند خون در سطحی نزدیک به میزان طبیعی به وسیله تعدیل و تنظیم رژیم غذائی ، ورزش و استفاده از داروهای پائین آورنده قند خون خوراکی و یا تزریق انسولین می باشد.

 ورزش به وسیله افزایش سوخت وساز بدن باعث کاهش قند خون می شود به علاوه حساسیت سلول ها به انسولین را زیاد می کند و در نتیجه انسولین بیشتری در دسترس سلول قرار می گیرد از سوی دیگر ورزش منجر به افزایش چربی خوب بدن (HDL)  وکاهش چربی های بد (LDL) وتری گلیسرید می شود.

برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 از داروهای خوراکی پائین آورنده قند خون مثل گلی بن کلامید استفاده می کنند اما ممکن است با افزایش سن و وزن کنترل قند خون صرفا با داروهای خوراکی امکان پذیر نباشد ونیاز باشد بیمار انسولین تزریق کند.

در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 انسولین به مقدار کافی ترشح نمی شود بنابراین برای ادامه حیات و درمان نیاز به تزریق انسولین روزانه می باشد.

راه‌های پیشگیری از بیماری :

اگر سابقه مثبت فامیلی در خانواده ای وجود داشته باشد افراد خانواده لازم است که قند خون خود را حداقل سالی یکبار چک نمایند در مصرف شیرینی جات اعتدال را رعایت نمایند واز اضافه وزن بپرهیزند.

 

تهیه و تنظیم: الهام حیدرى

 

منابع:

وب سایت ملی آموزش دیابت ایران

مرکز آموزشی درمانی نمازی

www.parsiteb.com

 

 

 

 

 فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

نظرسنجی

  نظر شما راجع به این website چیست؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها