تبلیغات
کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پیراپزشکی گراش - اثر روپوش پزشکی بر تعیین فشار خون بیماران
کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پیراپزشکی گراش

?can we be the best!? yes! why not

اثر روپوش پزشکی بر تعیین فشار خون بیماران

 

نتایج یك پژوهش نشان می‌دهد كه حضور پرستار در منزل و برآورد فشار خون توسط او می‌تواند در برطرف كردن اثر مغشوش كننده وایت‌كت (روپوش سفید) بسیار موثر باشد.

 

 

به گزارش ایسنا، دكتر احمد رضا عصاره، استادیار و عضو هیات علمی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز، نسرین شریفی، مربی دانشكده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(ع) دانشگاه علوم پزشكی شیراز، صدیقه فیاضی، عضو هیات علمی دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز و محمدحسین حقیقی‌زاده عضو هیات علمی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز در پژوهش خود با عنوان «بررسی اثر روپوش سفید بر روی تعیین فشار خون بیماران مراجعه كننده به درمانگاه‌های داخلی وابسته به دانشگاه علوم پزشكی شیراز» آورده‌اند: « پرفشاری خون شایع‌ترین بیماری ارجاع دهنده بیماران به مطب پزشكی است و یك چهارم كل مردم پرفشاری خون را در طول زندگی تجربه می‌كنند.در جریان تشخیص و درمان فشار خون، اثر پرفشاری وایت‌كت (روپوش سفید) یكی از معضلات پزشكی محسوب می‌شود كه در اثر اضطراب بیمار از حضور در محیط پزشكی حاصل می‌شود و می‌تواند سبب تشخیص اشتباه فشار خون و یا تغییرات درمانی غیر لازم شود.»

 

 

این پژوهش می‌افزاید: « این اثر در جوامع مختلف با توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی و آشنایی افراد با محیط پزشكی درصد متفاوتی دارد.برای رفع این معضل دو راه استفاده از دستگاه اندازه‌گیری 24 ساعته فشار خون و یا اندازه‌گیر فشار خون در منزل پیشنهاد شده است. با توجه به عدم مطالعه منتشر شده در این زمینه در جامعه ایرانی بر آن شدیم تا این اثر را مورد مطالعه قرار دهیم. در این مطالعه شبه تجربی تعداد 100 بیمار واجد شرایط تحقیق( شامل 29 مرد و 71 زن) در سنین 32 تا 81 ساله كه در مراجعه به درمانگاه دانشگاهی دارای فشار خون بالا بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. 15درصد بیماران بدون سابقه قبلی فشار خون و 85 درصد دارای سابقه قبلی و تحت درمان دارویی بودند.  فشار خون بیمار در مطب پس از دو بار گرفته شدن توسط پزشك به وسیله یك دستگاه فشارسنج جیوه‌ای و بالا بودن آن توسط پژوهشگر با همان دستگاه فشارسنج جیوه‌ای اندازه‌گیری و سپس فشار خون در منزل توسط همان دستگاه فشارسنج توسط پژوهشگر در شرایط یكسان اندازه‌گیری شد. یافته‌ها در فرم مخصوص ثبت و توسط آزمون تی ‌زوجی بررسی شد.»

 

 

در این پژوهش تصریح شده است: « نتایج نشان دهنده تفاوت معنی‌داری بین فشار خون سیستولی و فشار دیاستولی در مطب و منزل در گروه تحت درمانی دارویی و تفاوت معنی‌داری در فشار خون سیستولی در افراد بدون سابقه قبلی فشار خون وجود داشت. »

 

 

در كل، تفاوت فشار خون سیستولی بیشتر از 20 میلی‌متر جیوه( اثر وایت‌كت سیستولی) در 36 درصد بیماران و تفاوت فشار خون دیاستولی بالاتر از 10 میلی‌متر جیوه ( اثر وایت‌كت دیاستولی) در 43درصد بیماران مشاهده شد.

 

 

 

 

 فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

نظرسنجی

  نظر شما راجع به این website چیست؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها